Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Проводникова хартия? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 1:31 pm
Мнения: 3849
Мнение Проводникова хартия?
Какво е това нещо "проводникова хартия"? Утре ще имаме лабораторно и останалите са луднали да го търсят това чудо. А аз за първи път чувам за съществуването му. Имам тук в "кашончето" един лист мед (ако въобще за това става въпрос), но е малко, трябва ми формат А4 8O
Мислех си дали ако напоя някой картон с разтвор на сол и вода ще се получи същия резултат, но нещо имам лошо предчувствие.
Я кажете, чували ли сте за такава хартия, какво представлява, как да я "симулирам" максимално точно, че иначе трябва да ходя да режа ламарина в А4, че ако объркам нещо да си я кривя после във формата на "тиква" :lol: :? :cry:

П.П. Схема на лабораторното:
Изображение


Сря Май 11, 2005 5:58 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 1:31 pm
Мнения: 3849
Мнение 
Това с рязането на ламарина няма да стане, защото трябва да се мери и пада на напрежението, който при един такъв проводник убива част от смисъла на занаятието :) и тъй като за сплави няма време, ще се кара на сол и вода. Освен някой ако не даде някоя идейка :twisted:


Сря Май 11, 2005 8:35 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 9:50 pm
Мнения: 374
Мнение 
не разбрах каква е целта на занятието. можеш ли да ми обясниш?


Сря Май 11, 2005 10:10 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 05, 2005 10:58 pm
Мнения: 284
Местоположение: Varna
Мнение 
Можеш да си "направиш" такава хартия като използваш в случая проводящо лепило. Има такова, сребристо на цвят, използва се например в електрониката за възстановяване на прекъснати пътечки по палтките...или въобще подобни проблеми. Ползвал съм такова на Loctite - http://www.loctite.bg/int_henkel/loctit ... 4&layout=1
Само дето тук ги продават в едни мнооооого малки шишенца и струват по около 20лв. Едно такова може да стигне точно колкото да намажеш един лист А4.
Ето една нестандартна идея :D

_________________
Господ прощава, тока не. А глада е по силен от тока !


Сря Май 11, 2005 10:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 1:31 pm
Мнения: 3849
Мнение 
Идеята е следната:
На двата електрода А и Б се подава променливо напрежение (променливо за да се избегне поларизацията им и съответно образуването на ново напрежение в "обратна посока")
Осцилоскопа го връзваш към потенциомера и мериш напрежението като тръгваш със сондата от А-електрода. Там където у-а почне да скача отбелязваш една еквипотенциалната линия (натискаш със върха на сондата в/ху проводниковата хартия :) а отдолу има индиго, а под него бял лист, ясно какво се получава, ще играем на изобразително изкуство, но това само в случай, че корабът вземе да потъва, няма да се лъжем с асистентите я :twisted: )И така, като се има в предвид, че всяка еквипотенциална линия отбелязва края на "участък" с константна разлика в потенциалите, т.е. у-с трябва да заспи на осцилоскопа, нещо което много ме съмнява, си маркираме всички линии. И тъй като задачата е да се отбележат "произволмо избрани токови тръби" сиреч да онагледим пътя на електроните, да бе да :evil: :roll: , а ние знаем, че те секат еквипотенциалните под 90 градуса, си ги чертаем и тях. И накрая като за десерт смятаме съпротивлението на всяко образувало се квадратче умножаваме по броя им и получаваме съпротивлението на "проводниковата хартия".
Това трябва да е, поне се надявам иначе съм оплескал здраво нещата...утре ще видим. Само се чудя какво ще стане ако не намеря проводниковата хартия и ми откжат идеята с водата :? :cry: тогава става лошо ама ще му мислим утре...


Сря Май 11, 2005 11:36 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 1:31 pm
Мнения: 3849
Мнение 
StiV, мерси за идеята, тука са по 20е :guillotine: :lol:
Но пък като се замисля, ние сме трима човека в групата, не е чак такава секира. Ако никои е не намерил утре ще скокнем да някой шоп, или пък ако имаме късмет, химиците са разсеяни хора, току виж оставили на някоя лаборатория вратата отворена по погрешка, колко му е да си спретнем едно сребърно нитратче :twisted:


Чет Май 12, 2005 12:47 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 9:19 pm
Мнения: 4464
Местоположение: Stara Zagora
Мнение 
черния наилон от опаковките на електронните елементи е проводящ и ше свърши работа.


Чет Май 12, 2005 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 4:11 pm
Мнения: 3750
Местоположение: София
Мнение 
Kухненско алуминиево фолио?


Чет Май 12, 2005 11:04 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 1:22 pm
Мнения: 1949
Местоположение: София
Мнение 
...или от шоколад Milka...


Чет Май 12, 2005 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 1:31 pm
Мнения: 3849
Мнение 
На майтап го обърнахте :D , не че то не си е :lol:
Не става с алуминий, какво ще му смятам за съпротивление. Но опита мина успешно днес, в лабораторията явно им е било напълно ясно, че такава хартия не ще намерим и се бяха запасили с прилично количество, малко понадупчена от сондата на осцилоскопа, ама... леле горката сонда какво и причинихме :twisted: .
Иначе идеята с фолиото и с шоколада ще свърши работа за други неща, че е и вкусна :P
10х за постовете


Чет Май 12, 2005 7:10 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: jordan-bg и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни